| (2 intermediate revisions by one other user not shown) | |||
| Line 2: | Line 2: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! | ! Jahr!! Name !! Beruf !! Quelle | ||
|- | |- | ||
| 1797 ||Balthasar Busen|| Schuster | | 1797 ||Balthasar Busen|| Schuster|| AB Köln 1797 | ||
| AB Köln | |- | ||
| 1799 || Hermann Josef Jeuer ||Branntweinhändler; Gertrud Steegers, Ehefrau; Katharina, Kind; Hubert, Kind; Adolf, Kind; o.A. Jansen, Witwe; Peter Bergmann, Kammmacher; Katharina Feiths, Ehefrau; Katharina, Kind; Johann Junck, Tagelöhner; Heinrich Manns, Gehilfe || Bevölkerung 1799 Kanton Köln | |||
|- | |||
| 1835 || Geuer Hermann Joseph || || AB Köln 1835 | |||
|- | |||
| 1841 || Geuer || || AB Köln 1841 | |||
|- | |||
| 1841 || Herb || || AB Köln 1841 | |||
|- | |- | ||
| 1854 ||abgebrochen|| || AB Köln 1854 | | 1854 ||abgebrochen|| || AB Köln 1854 | ||
Latest revision as of 22:26, 29 July 2025
Eigentümer und Bewohner
| Jahr | Name | Beruf | Quelle |
|---|---|---|---|
| 1797 | Balthasar Busen | Schuster | AB Köln 1797 |
| 1799 | Hermann Josef Jeuer | Branntweinhändler; Gertrud Steegers, Ehefrau; Katharina, Kind; Hubert, Kind; Adolf, Kind; o.A. Jansen, Witwe; Peter Bergmann, Kammmacher; Katharina Feiths, Ehefrau; Katharina, Kind; Johann Junck, Tagelöhner; Heinrich Manns, Gehilfe | Bevölkerung 1799 Kanton Köln |
| 1835 | Geuer Hermann Joseph | AB Köln 1835 | |
| 1841 | Geuer | AB Köln 1841 | |
| 1841 | Herb | AB Köln 1841 | |
| 1854 | abgebrochen | AB Köln 1854 | |
| 1862 | Eigentümer, | AB Köln 1862 | |
| 1888 | Eigentümer, | AB Köln 1862 | |
| 1898 | Eigentümer, | AB Köln 1898 | |
| 1901 | Eigentümer, | AB Köln 1901 | |
| 1905 | Eigentümer, | AB Köln 1905 | |
| 1931 | Eigentümer, | AB Köln 1931 |
